ב"ה
לכל ילד וילדה אות בספר התורה של ילדי ישראל

מהו ספר תורה?

בכל בית-כנסת ברחבי תבל, בקיר הפונה לכיוון עיר הקודש ירושלים, מונחים ושמורים בארון הקודש - ספרי תורה.

בראשית, שמות, ויקרא, במדבר ודברים, הם חמשת חומשי תורה המרכיבים את ספר התורה.

ספר התורה הראשון בתולדות העם היהודי, הוכתב על ידי הקב"ה, והועלה במדויק על הכתב בידי משה רבנו. זמן קצר לפני פטירתו, במלות הפרידה שלו, ביקש משה מעם ישראל להתייחס בתשומת לב מרובה למילים המופיעות בו, ולראות בהן את המענה לשאלות החיים. בני ישראל חינכו ברוח זו את ילדיהם לאורך הדורות. כך נשמרת המסורת עד עצם היום הזה.

מספר התורה הראשון הכינו בני ישראל עותקים זהים רבים, ובניהם אחריהם המשיכו מסורת זו בדורות הבאים. בעולם קיימים היום, מאות אלפי ספרי תורה.

אולם ספר התורה אינו רק ספר קדוש, בו כתובים דברי האלוקים אל משה רבינו. הוא הרבה יותר מכך. ספר התורה הוא לב לבה של היהדות. הוא התגלמות והמחשת הקשר שלנו עם אלוקים, תורתו ומצוותיו. לבה, מוחה ונשמתה של היהדות טמונים בשורות המסודרות והמדויקות, הכתובות בדיו שחור, וממלאות את יריעות קלף הללו.

בשמחת תורה, היום השמח ביותר בלוח השנה היהודי, אנו אוחזים ומחבקים אותו בזרועותינו ורוקדים איתו בהתלהבות, חוגגים את הקשר המיוחד הזה. זהו האוצר היקר ביותר שלנו – התורה היא מתנתו של אלוקים לעם ישראל ולעולם כולו; היא מורה לנו את הדרך בחיים; למעשה, התורה היא חיינו. בלעדיה, עם ישראל אינו יכול לחיות.

ספר התורה עשוי מיריעות קלף רבות המחוברות אחת לשנייה, עליהן כתובים בדיו שחור חמשת חומשי התורה. ספר התורה נכתב על ידי אדם ירא שמיים הנקרא סופר סת"ם, שלמד את מקצוע כתיבת האותיות בכתב סת"ם, באמצעות נוצה בכתב יד ובלשון הקודש. הקלף אחוז בשני קצותיו סביב שני "עצי חיים" – מקלות עץ מחוטבים, חגור באבנט, כדי להחזיקו סגור, ועטוף במעיל. בקהילות מסויימות, נתון ספר התורה בתוך תיבת עץ עגולה ומעוטרת.

בספר התורה קוראים ארבע פעמים בשבוע: בשבת בבוקר ואחר הצהרים, ובימי שני וחמישי. בנוסף, קוראים בתורה בראש השנה, יום הכיפורים, שלושת הרגלים (פסח, שבועות וסוכות), חנוכה ופורים, וכן בראשי חודשים ובימי צום.

בעת שפותחים את ההיכל להוצאת ספר התורה, זהו זמן מיוחד ועת רצון להביע תפילה ובקשה עבור חולים ונזקקים, או כל צורך אחר שהאדם חש בו.

מה מיוחד בספר התורה הזה?

ספר זה נכתב מיוחד עבור כל ילדי ישראל בכל העולם. ילדים מכל רחבי תבל, מתרבויות ומדינות שונות, מתאחדים בספר התורה של ילדי ישראל.

התורה אומרת לנו, שילדים טהורים מחטא, ולכן, אחדות של ילדים – ובמיוחד כאשר היא באמצעות התורה – היא אחדות טהורה יותר מאחדות של מבוגרים.

איזו אות הכי חשובה?

מהי לדעתכם, האות החשובה ביותר בתורה כולה? האות הראשונה? אולי האחרונה? או זו האמצעית? האם יש בתורה אות אחת, כלשהי, שהתורה אינה יכולה להתקיים בלעדיה?

אכן, יש.

לכל האותיות ישנה את אותה חשיבות בדיוק. אם חלילה חסרה אות אחת - בודדת, מתוך 304,805 אותיות התורה, יש לחגור את האבנט על ספר התורה מבחוץ, כסימן שהוא זקוק לתיקון, ולהניחו בכבוד הראוי בארון הקודש, עד שיתוקן.

אז אם מישהו ישאל אתכם: מהי האות החשובה ביותר בתורה? – אתם כבר יודעים את התשובה. היא ברורה וחד משמעית: כל אחת מהן.

כעת, תארו לעצמכם את עם ישראל כספר תורה אחד גדול. כל אדם הוא אות. גדול או קטן, עשיר או עני, גבור או חלש, כל אחד הוא אות – אחת. זה אומר שכל יהודי יקר וחשוב בדיוק באותה מידה, נכון?

זה מה שמיוחד כל כך בכך שלכל ילד או ילדה יהודיים תהיה אות משלהם בספר התורה המיוחד עבורם. זה מאחד את כל ילדי ישראל בקשר חזק ואמיץ, ואת כל העם יחד איתם, אל התורה הנפלאה שלנו.

במיוחד, זה מוכיח לנו – עד כמה כל אחד מאתנו יקר וחשוב.

מי יכול לרכוש אות בספר התורה?

כל ילד או ילדה לפני גיל בר\בת מצווה (12 לבנות ו-13 לבנים) יכולים לרכוש אות בספר התורה של הילדים.

למה רק ילדים?

כאשר אנו מתבגרים, אנו נעשים מודעים יותר להבדלים בינינו. אנו אומרים: "אני עשיר והוא עני", "אני דתייה והיא אינה דתייה", או "אני חכם יותר, מפורסם יותר או מחונך יותר" וכדומה. אנו מציבים בינינו מחיצות בשל "הבדלים" אלה. 

הילדים עדיין לא נדבקו בהרגל לא נאה זה של המבוגרים. זו אחת הסיבות לכך שה' כל כך אוהב את הילדים – בגלל הטוהר והתמימות שלהם. הגידו אתם: האם ישנה דרך טובה יותר לאחד את עם ישראל מאשר באמצעות הילדים?

לכמה ילדים יש כבר אות בספר התורה?

מאז התחילה כתיבת ספר התורה הראשון של ילדי ישראל בשנת תשמ"א (1981), הושלמו כבר שמונה ספרי תורה. בסך הכול, כמעט שניים מיליון וחצי ילדים יהודיים רכשו אות בספר התורה, וכתיבת ספר התורה התשיעי כבר בעיצומה.

כמה עולה אות בספר התורה?

מחיר האות הוא סמלי, דולר אמריקאי אחד, או שוויו במטבע המקומי שבמדינתכם (בארץ - ארבעה שקלים). הוא בא להביע את השותפות של הילד או הילדה שרכשו את האות בכל ספר התורה.

בגלל שהתורה היא בעצם של הילדים, כדאי ומתאים שהילד ירכוש את האות בכספו האישי. כאשר הילד משלם מכספו עבור האות שלו, הוא חש באמת כי הוא חלק מהתורה המאחדת הזאת. אם הדבר אינו מתאפשר, ההורים יכולים להעניק לילדיהם את הכסף בכדי שיוכלו לקנות בו את האות שלהם.

מדוע מחירה של כל אות הוא רק דולר?

מטרת הרעיון היא לאחד את כל ילדי ישראל מכל רחבי תבל, בתורה אחת. הדולר הוא ההשתתפות הסמלית של כל אחד מילדים אלו בכתיבת הספר.

למעשה, השתתפות זו אינה מכסה את עלויות כתיבת ספר התורה, הנפקת התעודות והמשלוח, וכל שאר העלויות הכרוכות בניהול הפרויקט המיוחד בירושלים.

האם אדע איזו אות קיבלתי?

כל ילד הרוכש אות בספר התורה, מקבל במייל או בדואר לביתו (לבחירה) תעודה יפהפייה, שבה מתנוסס שמו באותיות של סת"ם, יחד עם ציון הפרשה בתורה, בה נמצאת האות, אך האות עצמה אינה מצויינת.

מדוע האות עצמה אינה מצויינת בתעודה?

כל האותיות שבתורה מיוחדות וקדושות במידה שווה. אבל ילד עלול להתאכזב מהעובדה שנפלה בחלקו אות "יוקרתית" פחות משל חברו. ילד אחד עשוי לקבל אות בשמו של משה רבנו, וילד אחר – בשמו של פרעה. לכן התעודה מציינת רק את שם הפרשה, כך שכל הילדים ירגישו חשובים ושווים.

כיצד אני יכול/ה לרכוש אות בספר התורה?

האם אתם מוכנים לרכוש אות משלכם בספר התורה?

אתם יכולים לבחור מהאפשרויות הבאות:

  • לרישום ישיר דרך האתר: לחצו כאן.

  • לרישום בדואר: לחצו כאן הדפיסו ומלאו את הטופס. צרפו המחאה או פרטי כרטיס אשראי (לא מזומן) עם סכום השווה לדולר אחד (בארץ ארבעה שקלים) עבור כל אות, ושלחו לכתובת: ספר התורה של ילדי ישראל, ת.ד. 8, כפר חב"ד 6084000

  • לרישום מורחב: קבוצות, בתי ספר וכדומה, נא לחצו כאן. ישנה אפשרות למשלוח מספר תעודות לכתובת אחת.

פנג חנויות וירטואליות
Powered by nopCommerce